Solidarna Szkoła jest w Ostródzie

2014-06-17 13:25:51(ost. akt: 2014-06-17 13:27:40)

Autor zdjęcia: Dorota Michowska

Prezentacja projektów – efektów rocznej pracy, warsztaty ze świadkami historii, gra terenowa na obszarze postoczniowym, projekcja filmu „1989”, zwiedzanie Europejskiego Centrum Solidarności. Z takich elementów składało się podsumowanie pierwszej edycji Solidarnej Szkoły, wspólnego projektu Centrum Edukacji Obywatelskiej i Europejskiego Centrum Solidarności.
Do Gdańska przyjechali uczniowie i nauczyciele z czternastu wyróżnionych polskich szkół, które w roku szkolnym 2013/2014 zainaugurowały projekt Solidarna Szkoła. Wśród nich byli także przedstawiciele Klubu Młodego Obywatela wraz z opiekunką – Dorotą Michowską, którzy odebrali tytuł „Solidarnej Szkoły”, nadany dla Zespołu Szkół Zawodowych im. S. Petőfi w Ostródzie.

– Solidarna Szkoła to propozycja skierowana do uczniów, którzy pracując nad konkursowymi projektami poszerzają swoje obywatelskie kompetencje, stają się liderami szkolnej społeczności, angażują koleżanki i kolegów w działania wykraczające poza oświatową rutynę – stwierdziła Agnieszka Wichrowska, edukatorka z Europejskiego CSC w Gdańsku, jedna z prowadzących piątkowe wydarzenia.

Finał ogólnopolskiego konkursu był nie tylko szansą na publiczne przedstawienie swoich sukcesów, ale kolejną możliwością rozwoju dla młodzieży. W cyklu mini-warsztatów grupom zaoferowano możliwość rozmowy z wybitnymi ekspertami ze środowisk zawodowych.
W słynnej Sali BHP uczniowie mogli sprawdzić się w roli dziennikarzy, zadając pytania świadkom historii, uczestnikom sierpniowego strajku w Stoczni Gdańskiej. Bogdan Lis brał udział w obradach Okrągłego Stołu, Bożena Rybicka-Grzywaczewska jest współzałożycielką Ruchu Młodej Polski i współpracowała jako sekretarka z Lechem Wałęsą. Dodatkowo młodzież miała szansę porozmawiać z Małgorzatą Gorczewską, zaangażowaną w Ruch Młodej Polski, o tym, jak młodzież włączyła się w walkę o wolność.

Przy innych stolikach informowano, jak robić projekty. O fotoreportażu, którym można pokazać ważne problemy społeczne mówili Maciej Kosycarz i Michał Szlaga, zaś o tworzeniu profesjonalnej wystawy opowiadali eksperci, Konrad Knoch z ECS i Marta Wróblewska z Gdańskiej Galerii Miejskiej. Jak w projektach i wydarzeniach wykorzystać „historię mówioną” pokazywali Anna Miler i Marcin Owsiński, którzy spędzili wiele godzin słuchając relacji uczestników wydarzeń historycznych.

O fenomenie ruchu Solidarność mówili: socjolog Ireneusz Krzemiński i filozof Jacek Kołtan z Wydziału Myśli Społecznej ECS. Praktyczny wymiar działalności solidarnościowych na przykładzie wsparcia dla Ukrainy przedstawili Marta Koval i Taras Kubrak – członkowie Stowarzyszenia Ukraińców w Polsce. Z Janiną Ochojską i Alicją Pacewicz młodzież zastanawiała się natomiast, jak zaangażowanie w szkolne projekty pomaga w budowaniu pozycji lidera społeczności lokalnej.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na ostroda.wm.pl w ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony. Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna


Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: dorota

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5