Wtorek, 24 listopada 2020. Imieniny Emmy, Flory, Romana

Schron bojowy w Starych Jabłonkach dla zwiedzających!

2014-06-05 17:10:26 (ost. akt: 2014-06-05 17:15:53)

Turyści chętnie odwiedzają bunkry Wilczego Szańca w Gierłoży, Skansen fortyfikacji w Jastarni czy też schrony Międzyrzeckiego Rejonu Umocnionego. Do tych znanych miejsc w Polsce dołączają Stare Jabłonki.

Grupa pasjonatów z Ostródy uratowała przed całkowitym zniszczeniem schron bojowy z czasów II wojny światowej i stworzyła tu Skansen fortyfikacji Stare Jabłonki. Nie było łatwo, obiekt był bardzo zaniedbany, pełen śmieci, gruzu i ziemi. 

Dzięki przychylności Nadleśnictwa Stare Jabłonki, kilku sponsorów, ale przede wszystkim dzięki zaangażowaniu i społecznej pracy członków Koła nr 5 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego udało się wyremontować obiekt. Wszystkie prace prowadzone były pod nadzorem nadleśnictwa i konserwatora zabytków. W 1939 roku Stare Jabłonki, które wówczas nazywały się Altfinken były początkowym odcinkiem tzw. Pozycji Olsztyneckiej czyli linii schronów bojowych oraz schronów biernych wzmocnionych linią okopów. Budowę tych żelbetonowych obiektów, z płytami pancernymi grubości 10 cm, rozpoczęto w 1938 roku. Załoga bunkra w Starych Jabłonkach składała się z 10 osób, które dodatkowo wsparte były drużynami żołnierzy rozlokowanymi w schronach biernych. W samych St. Jabłonkach takich schronów biernych było aż pięć: trzy z nich w obrębie wsi, a dwa w lesie za jeziorem Szeląg Mały. Wspomagały one obronę schronu bojowego przy dawnej drodze na Olsztyn.Sam bunkier jest historyczną atrakcją, ale oprócz tego wyposażony został w sprzęt wojskowy.

— Zakupiliśmy w Agencji Mienia Wojskowego w Toruniu elementy wyposażenia — mówi Wojciech Gudaczewski, wiceprezes koła nr 5 ZŻWP w Ostródzie. — Dzięki nim odtworzyliśmy izbę kwaterunkową, z łóżkami, taboretami, drewnianym stołem, drewnianymi skrzyniami, piecykiem na węgiel. Wszystko oświetlane jest lampami naftowymi. Oprócz tego podstawowego wyposażenia będzie można zobaczyć naprawdę ciekawe eksponaty z czasów II wojny światowej: oryginalny frontowy mundur żołnierza polskiego, odznaki i odznaczenia, bagnet, stare archiwalne zdjęcia z mojej kolekcji. Jednak największa atrakcją jest oczywiście sam schron.Jego otwarcie do zwiedzania odbędzie się w sobotę 14 czerwca. W dniu otwarcia, oprócz zwiedzania, będzie także strzelnica, grochówka wojskowa i pokazy, na które zapraszają członkowie ZŻWP w Ostródzie.

Obejrzyj na zdjęciach jak wyglądał wcześniej schron i jak wygląda dziś.

Podziel się informacją: Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.
Swoją stronę założysz klikając na ostroda.wm.pl w ramkę " ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.
Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: kliknij tutaj

Polub nas na Facebooku:

Źródło: Gazeta Olsztyńska

Zobacz także

Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages