„Młodzież w lasach Europy”. Konkurs YPEF

2014-05-07 11:12:20(ost. akt: 2014-05-07 11:15:32)

Autor zdjęcia: Mariola Piekutowska

Rozpoczęła się czwarta edycja krajowego etapu międzynarodowego konkursu „Young People in European Forests – Młodzież w Lasach Europy”.
Konkurs organizowany jest od roku 2011, który wówczas był ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Lasów. Wezwano wtedy wszystkie państwa ONZ do podjęcia działań, których celem jest podniesienie świadomości na temat zrównoważonego rozwoju wszystkich rodzajów lasów i ich ochrony. Główne przesłanie roku lasów „Lasy dla ludzi” mają uświadomić, że są one niezbędnym elementem środowiska dla przetrwania ludzi na całym świecie. Cele, jakie zostały założone to:

1.Rozbudzenie świadomości ekologicznej społeczeństwa na temat dobrego stanu lasów europejskich.
2.Uświadomienie społeczeństwu, że lasy zarządzane zgodnie z zasadami trwałej i zrównoważonej gospodarki leśnej są źródłem tlenu, drewna, energii, a także wielu innych towarów i usług, wzbogacają różnorodność biologiczną, mają korzystny wpływ na środowisko oraz zapewniają miejsca pracy i piękne środowisko do życia i wypoczynku człowieka.
3.Zwiększenie atrakcyjności drewna jako surowca i źródła energii poprzez uświadomienie społeczeństwu zdolności odnawiania się lasów europejskich.

Na kontynencie europejskim zwiększa się powierzchnia lasów, zmienia się ich skład gatunkowy, poprawia się ich stan zdrowotny. W Polsce również wzrasta lesistość – w 1945 roku było to 21 procent, obecnie jest to 29 procent. W 2020 roku lasy mają zajmować 30 procent naszego kraju, a w 2050 roku – 33 procent. Świadomość ludzi na temat znaczenia lasów wzrasta. Zdajemy sobie sprawę, jak ważne są lasy dla stabilizacji zmian klimatycznych, ochrony bioróżnorodności.

Świadomość wagi ochrony środowiska, w tym lasów podejmuje się w szkole zarówno podstawowej jak również w gimnazjum. Mówi się o lasach Polski, Europy czy świata. Uczniowie wiedzą, jakie ogromne znaczenie mają lasy i jakie funkcje pełnią. Znają funkcje przyrodnicze jak i gospodarcze.

Tereny leśne są siedliskami różnorodnych gatunków roślin i zwierząt. Pochłaniają dwutlenek węgla, produkując jednocześnie tlen niezbędny do życia. Jedno duże drzewo – ok. 25 m wysokości – pochłania tyle dwutlenku węgla, ile dostarczają dwa gospodarstwa domów jednorodzinnych. W procesie fotosyntezy drzewa uwalniają tlen. Jedna 60-letnia sosna wydziela go tyle, ile zużywają trzy osoby, a hektar lasu zaspokaja potrzeby 45 osób. Chronią one także gleby przed nadmierną erozją i wyjałowieniem. Magazynują znaczne ilości wód opadowych. Dostarczają surowca w postaci drewna i runa leśnego. Są atrakcyjnymi miejscami wypoczynku orz rekreacji.

Wprowadzenie konkursu o lasach do szkół, który adresowany jest do młodzieży z państw europejskich, powoduje promocję wiedzy o bioróżnorodności europejskiej przyrody, zrównoważonym rozwoju w leśnictwie, a przede wszystkim o lasach Europy i obszarach Natura 2000. Przyczynia się również do integracji młodzieży - finał odbywa się co roku w innym państwie.

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów przystąpili do tego konkursu po raz trzeci. W pierwszym roku drużyna była tylko jedna, w drugim roku drużyn było pięć, a w tym roku były trzy żeńskie drużyny. Trzyosobowe drużyny rozwiązywały w czasie 90 minut test z wiedzy o lasach Europy. Pytania zostały dostarczone przez pracownika Nadleśnictwa Miłomłyn.

Jak co roku pytań było 50, ale tym razem wszystkie w języku angielskim. Dziewczęta, decydując się na udział w konkursie wiedziały, że oprócz wiedzy o lasach muszą wykazać się dobrą znajomością języka angielskiego. Pytania dotyczyły zarówno lasów całej Europy jak również lasów w poszczególnych państwach europejskich. Były też pytania o lasy prywatne i o ochronę gatunkową roślin i zwierząt.

O godzinie 12.40 drogą elektroniczną dostarczone zostały prawidłowe odpowiedzi i komisja sprawdziła formularze. Najlepszy wynik zdobył zespół złożony z uczennic klasy II c - Aleksandry Grohs, Dominiki Granica i Nikoli Rostkowskiej. Formularze konkursowe wraz ze sprawozdaniem zostały wysłane do Biura YPEF w Warszawie.

Komisja pracowała w składzie: Mariola Piekutowska – wicedyrektor Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie, Krzysztof Bienias - przedstawiciel Nadleśnictwa Miłomłyn, Ewa Kamińska – koordynator konkursu.

Wszystkim uczestniczkom dziękuję za udział w konkursie.

Ewa Kamińska - nauczycielka geografii Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów w Ostródzie.

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając na http://ostroda.wm.plw ramkę "ZAŁÓŻ PROFIL ", która znajduje się w prawym, górnym rogu strony.Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij tutaj
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie: Igor Hrywna


Źródło: Artykuł internauty

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5