Piątek, 25 września 2020. Imieniny Aureli, Kamila, Kleofasa

Z wizytą w Osterode am Harz

2013-04-17 18:14:27 (ost. akt: 2013-04-17 18:17:10)

Autor zdjęcia: Archiwum organizatora

Po raz dwudziesty odbyła się wymiana uczniowska z zaprzyjaźnionym Tilman-Riemenschneider-Gymnasium w Osterode am Harz, którą rozpoczął dnia 6 kwietnia 2013 r. wyjazd 14 podopiecznych G. Naworskiej i E. Damasiewicz-Szymańskiej.

Już następnego dnia, w niedzielę, w drodze do Osterode, uczniowie mieli okazję zobaczyć Berlin, zwiedzić budynek Reichstagu, Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds, Genadarmenmarkt i przejść się najbardziej znaną trasą turystyczną tego miasta, ulicą Unter den Linden.
O godz.13:30 grupa pożegnała Berlin i podążyła w kierunku gór Harz. Późnym popołudniem uczniowie dotarli do Osterode am Harz, gdzie niemieckie rodziny z niecierpliwością czekały na gości z Polski. Po serdecznym powitaniu uczniowie „Bażyniaka” rozpoczęli swój pobyt w naszym mieście partnerskim.


W poniedziałek (8 kwietnia 2013) pani dyrektor Thiele, opiekunowie wymiany ze strony niemieckiej i uczniowie oficjalnie powitali naszą grupę w Tilman-Riemenschneider-Gymnasium. Towarzyszył temu bogaty program artystyczny i poczęstunek. Kolejnym punktem programu wymiany była wizyta całej grupy uczestników w sali ratuszowej. Niezwykle ciepło powitał wszystkich burmistrz Klaus Becker, który skierował pierwsze słowa do grupy gości w języku polskim. Podkreślił wagę wymiany uczniowskiej w rozwoju partnerstwa między naszymi miastami oraz niezwykle ważną rolę języków obcych w dzisiejszym świecie. Następnie, w doskonałych humorach, udali się nasi uczniowie wraz ze swoimi niemieckimi partnerami do pobliskiego miasteczka uniwersyteckiego – Getyngi.


Na wtorek czekali wszyscy, ponieważ tego dnia zaplanowano wizytę w Heide-Parku – parku rozrywki. Mimo zmęczenia – 9 godzin poza Osterode am Harz – cała grupa naszych podopiecznych postanowiła po powrocie skorzystać z darmowego wstępu na basen Aloza, ufundowanego przez Urząd Miasta.


Następny dzień to zwiedzanie kopalni rudy miedzi Rammelsberg i miasteczka Goslar. Czwartek uczniowie spędzili w szkole, realizując w grupach polsko – niemieckich projekt plastyczny – układanki mozaikowe na dowolny temat. Potem była ocena prac i wspólny posiłek, które całkowicie zintegrowały grupę gości i gospodarzy. Wieczorem była pożegnalna dyskoteka.


W piątek o godz. 9 trzeba było się pożegnać. Uczniowie już omawiali plan rewizyty grupy niemieckiej 3 czerwca 2013 w Ostródzie. 
Ostatnim punktem programu grupy uczniów liceum było zwiedzanie Wernigerode, zwanego kolorowym miastem Niemiec, jednego z najpiękniejszych w kraju. O godzinie 13:45 uczniowie naszej szkoły razem ze swoimi opiekunkami udali się w drogę powrotną.

Z niecierpliwością czekają wszyscy uczestnicy wymiany oraz ich opiekunki na przyjazd przyjaciół z Niemiec.

Wyjazd był współfinansowany przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży. 

G. Naworska

 


Polub nas na Facebooku:

Zobacz także

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. pilo #1058771 | 95.160.*.* 18 kwi 2013 06:37

  Pytanko, piszecie o jakiś dyrdymałach i wybrańcach którzy wyjechali na wycieczkę a czemu nie ma artykułu o półmaratonie Ostródzkim i o ludziach którzy stworzyli fajną imprezę w waszym regionie, no i o tym że władze miejskie miały to w duszy i nawet się nie pofatygowały przywitać zawodników, czyli promocję miasta mają jak i wy z wp. w nosie wielki babol

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. a #1058465 | 88.76.*.* 17 kwi 2013 19:46

   tylko nie zniescie z tej radosci zlotego jaja

   Ocena komentarza: poniżej poziomu (-6) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Zagraj w GRY.wm.pl

  • Goodgame Empire
  • Goodgame Big Farm
  • Goodgame Poker
  • Shadow Kings - The Dark Ages