Tu najsłabszym ogniwem jest człowiek

2024-04-16 12:45:45(ost. akt: 2024-04-16 13:18:13)
Phishing, spoofing, kradzież danych, kradzież tożsamości, instalacja złośliwego oprogramowania, to już niestety nasza codzienność. O cyfrowej rzeczywistości i zagrożeniach mówili specjaliści od bezpieczeństwa na spotkaniu w Ostródzie zorganizowanym przez PKO Bank Polski.
Spotkanie w Centrum Użyteczności Publicznej dla swoich partnerów i przedsiębiorców zorganizował PKO Bank Polski pod hasłem: „Zagrożenia w cyberprzestrzeni – chroń siebie i swoje przedsiębiorstwo”. Eksperci z banku PKO BP oraz Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Olsztynie i Krajowej Izby Rozliczeniowej mówili o tym, jak zabezpieczyć się przed działaniem cyberprzestępców.

Phishing, spoofing, kradzież danych, kradzież tożsamości, instalacja złośliwego oprogramowania to tylko niektóre z zagrożeń, na które jesteśmy narażeni, korzystając z nowoczesnych technologii. Wobec ciągle rosnącej skali cyberprzestępczości, bezpieczeństwo w Internecie stało się nie tylko priorytetem, ale koniecznością.

Najważniejszą obroną przed tymi zagrożeniami jest świadomość, bycie na bieżąco z najnowszymi sposobami ataków oraz zrozumienie ich mechanizmu. Bo w dobie intensywnego rozwoju technologii i postępującej cyfryzacji naszego życia, wiedza o bieżących zagrożeniach w sieci jest elementem, który pozwala zapobiec wielu atakom internetowych przestępców.


Funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości starają się zwiększyć świadomość zagrożeń cyfrowych i skuteczniej chronić przed atakami internetowymi przestępców. Podczas spotkania poruszono takie kwestie jak: włamania na strony internetowe i prywatne konta w mediach społecznościowych, tworzenie fałszywych kont w serwisach internetowych.

— Pamiętajmy, by zawsze weryfikować, skąd naprawdę pochodzą maile, nie wchodzić w nieznane linki, chronić hasła dostępu, stosować klucze bezpieczeństwa podczas korzystania z internetu — podkreślali funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. — Klucz pozwala chronić prywatność i zabezpiecza dostęp do konta internetowego dzięki zaawansowanemu uwierzytelnianiu dwuetapowemu, eliminując potrzebę wpisywania hasła.

Specjaliści od cyberbezpieczeństwa mówili też o tym, jak bezpiecznie używać kart płatniczych, korzystać z płatności BLIK itd.
— Edukacja w zakresie cyberbezpieczeństwa jest istotna, aby potrafić chronić się przed phishingiem, spoofingiem, kradzieżą danych czy złośliwym oprogramowaniem, ale także, aby rozumieć konsekwencje naszych nieprzemyślanych działań w internecie — tłumaczyli eksperci. — Bo przy cyberprzestępczości najsłabszym ogniwem jest zawsze człowiek. Dlatego przy każdej aktywności w sieci, trzeba mieć na uwadze bezpieczeństwo naszych danych.

Czym są phishing i spoofing?

Phishing to metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem czy też nakłonienia ofiary do określonych działań. Jest to rodzaj ataku opartego na inżynierii społecznej.

Spoofing to grupa ataków na systemy teleinformatyczne polegająca na podszywaniu się pod inny element systemu informatycznego. Przestępcy podszywają się pod banki, instytucje i urzędy państwowe, firmy, a nawet osoby fizyczne w celu wyłudzenia od swoich ofiar danych lub pieniędzy.

Przy tak intensywnym rozwoju technologii i postępującej cyfryzacji naszego życia wiedza o bieżących zagrożeniach pozwala zapobiec wielu atakom internetowych przestępców. Jednym z elementów skutecznej walki z przestępcami jest świadomość aktualnie stosowanych przez nich technik, a eksperci dzielą się swoim doświadczeniem w tym zakresie i przestrzegają, jak nie dać się oszukać.

Źródło: Gazeta Olsztyńska

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5